Alkoholizm
to choroba postępująca, nieuleczalna, która prowadzi do śmierci, jednak lecząc można ją zatrzymać w każdej fazie rozwoju.
Istotą choroby alkoholowej jest to, że myśli, uczucia i zachowania są zależne od alkoholu – on nimi rządzi.
Alkoholizm atakuje i niszczy wszystkie obszary życia człowieka: rodzinę, pracę, zdrowie, kontakty z ludźmi.
Alkoholizm to choroba o konkretnych objawach, takich jak głód alkoholu, picie ciągami, „urwane filmy”, klinowanie, „mocna głowa”, koncentracja życia wokół picia.
Leczenie
Podstawy zobowiązania sądowego do poddania się leczeniu odwykowemu wynikają z 2 rozdziału ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. Nr 35, poz. 230 ze zm.). Wyciąg z tych przepisów będących główną podstawą postępowania w stosunku do osób nadużywających alkoholu znajduje się na końcu niniejszego opisu. Z rozdziału 2 ustawy jw. wynika, że osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Na badanie to, kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy (na jej wniosek lub z własnej inicjatywy).
Jeżeli w wyniku badania przez biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu zostanie takie uzależnienie stwierdzone, Sąd na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora wszczyna postępowanie nieprocesowe o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. Na terenie województwa śląskiego postanowienia sądu o poddaniu się leczeniu odwykowemu realizują stacjonarne i niestacjonarne zakłady lecznictwa odwykowego. W Województwie Śląskim zakłady te można odnaleźć na stronie w linku poniżej.
Artykuł ze strony: http://www.woloizol.com.pl
Nadużywanie alkoholu
Osoba, która pije za dużo:
* powtarza picie, wywołując niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych, domowych i społecznych
*stwarza zagrożenie bezpieczeństwa własnego lub innych ludzi
* naraża się z powodu picia alkoholu na powtarzające się problemy w kontaktach z innymi ludźmi i prawem
* ryzykuje zaburzenia zdrowia i ma dolegliwości fizyczne po piciu alkoholu
* zachowuje się po wypiciu alkoholu w sposób nieakceptowany społecznie
Picie alkoholu w nieodpowiednich okolicznościach to spożywanie go:
* przed lub w czasie prowadzenia pojazdów
* w czasie choroby lub zażywania lekarstw
* w czasie ciąży i karmienia piersią
* w czasie złego samopoczucia psychicznego
Zalecenia
Zalecenia dla zdrowiejących alkoholików
Pamiętaj:
Twoje zdrowienie wymaga stałej troski. Korzystaj z poznanych strategii radzenia sobie z głodem alkoholowym, w trudnych sytuacjach życiowych wykorzystuj wypróbowane, skuteczne dla siebie sposoby radzenia sobie ze stresem.
W procesie trzeźwienia pomocne są następujące zalecenia:
* Informuj innych o swoich problemach z alkoholem.
* Zdecydowanym, stanowczym głosem odmawiaj, mówiąc: NIE PIJĘ! powtarzaj to do skutku.
Może się zdarzyć, że do picia będzie namawiać Cię jakaś ważna dla Ciebie osoba, np. kolega, z którym kiedyś piłeś, atrakcyjna kobieta, kierownik itp. Na każde namawianie Cię do picia mów „NIE PIJĘ„, nie szukając żadnych dodatkowych, niepotrzebnych usprawiedliwień.
Zadbaj, aby w Twoim domu nie było żadnego alkoholu.
Nie zgadzaj się, aby do Twojego domu przynoszono alkohol.
Spotykaj się przede wszystkim z osobami, które wspierają Twoją trzeźwość.
Zrezygnuj z towarzystwa osób, z którymi wcześniej piłeś alkohol.
Unikaj miejsc, w których piłeś kiedyś alkohol.
Nie chodź do restauracji, lokali, kawiarni i innych miejsc, w których podaje się alkohol.
Nie bierz udziału w spotkaniach towarzyskich, o których wiesz, że podaje się tam alkohol.
Nie uczestnicz w uroczystościach rodzinnych, na których będzie alkohol.
Jeżeli w twojej pracy pije się alkohol, to:
* Nie bierz udziału w składkach na zakup alkoholu.
* Nie polewaj alkoholu gdy inni piją.
* Nie kupuj alkoholu dla innych.
* Nie przebywaj tam, gdzie piją.
* Nie zgadzaj się stać na „czatach”.
* Nie odwiedzaj w pojedynkę osoby, która zapiła lub ma „kaca”.
* Nie przyjmuj i nie dawaj prezentów i łapówek w postaci alkoholu.
* Nie przebywaj z osobami, które są pod wpływem alkoholu.
Pamiętaj o tym, że wypicie piwa lub szampana „bezalkoholowego” jest tak samo niebezpieczne dla Twojej trzeźwości, jak wypicie innego alkoholu. Bądź ostrożny – niektóre produkty spożywcze, ciastka, kremy do ciast, cukierki, czekoladki, lody, oferowane w kawiarniach kawy „smakowe” w swoim składzie zawierają alkohol. Spożycie produktów zawierających nawet śladowe ilości alkoholu może wyzwolić głód alkoholowy. Zrezygnuj z odświeżaczy do ust, wody po goleniu, dezodorantów itp., w których często znajduje się alkohol. Ich używanie wyzwala chęć napicia się alkoholu. Zawsze sprawdzaj, czy w używanych lekach znajduje się alkohol. Jest w kroplach, nalewkach, środkach rozgrzewających do nacierania ciała, preparatach do płukania ust, itp. Użycie zagraża Twojej trzeźwości.
Odżywiaj się regularnie, syty odczuwasz mniejszą chęć do napicia się. Pij duże ilości płynów – wody mineralnej, soków owocowych, herbaty ziołowej, np. mięty, melisy, itp., aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na płyny. Zrezygnuj z używania do „poprawy nastroju” mocnej herbaty, kawy, leków lub innych substancji psychoaktywnych. Używanie ich prowadzi do nawrotu picia. Systematycznie, (co najmniej raz w tygodniu) przychodź do klubu abstynenta, uczęszczaj na mityngi wybranej przez siebie grupy lub grup Anonimowych Alkoholików. Korzystaj z pomocy kolegów i przyjaciół. W sytuacji trudnej dla siebie telefonuj do osób, od których możesz uzyskać wsparcie – przede wszystkim do trzeźwiejących alkoholików. Nie wahaj się – dzwoń! Na pierwszym miejscu stawiaj trzeźwość.
Zadania wykonuj systematycznie, z uwagą. Prowadź regularny tryb życia, dużo spaceruj, gimnastykuj się. Uprawiaj sport, aby zwiększyć swoją odporność na zmęczenie. Spożywaj ciemne pieczywo, drób, ryby, otręby, kiełki, orzechy, warzywa, mleko, drożdże itp., aby uzupełnić w organizmie zasoby witaminy B. Dbaj o pogodę ducha. Bądź tolerancyjny, dbaj o siebie.
W codziennym życiu wykorzystuj modlitwę o pogodę ducha.
PAMIĘTAJ!!!
Twoja choroba i Twoje leczenie są teraz najważniejszymi sprawami w Twoim życiu. Dlatego nie broń się przed informowaniem o tym lekarzy specjalistów, przełożonych w pracy i namawiających do picia kolegów.